Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)


Arama motoru optimizasyonu yani SEO,  web sitesini arama motorlarına göre optimize etmektir. Web sitemizi arama motorlarında daha üst konumlara çıkabilmesi için site içi ve dışı dışı çalışmalar yaparız. 

Site içinde  hız optimizasyonu, css ve javascript sıkıştırmaları, hemen çıkma oranlarını düşürme, sayfa ve şablon optimizasyonu, kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri vb. birçok teknik detayları işler ve kullanırız.  

Site dışı optimizasyon ise, backlink ağı oluşturma, rakip analizi, sektör veya pazar alanalizi, tanıtım yazıları yayınları vb. birçok süreçlerden, terimlerden oluştur.

Seo ile hedeflenen iki şey vardır; 


1. Organik Trafik Çekmek : Siteye arama motorlaru üzerinden ne kadar fazla alakalı kitle çekilirse, ürün veya hizmetler, ek bir ücret ödemeden o kadar fazla satılır. Dolayısıyla seo üzerinden satış yapmak, reklam üzerinden satış yapmaktan daha ekonomiktir ve devamlıdır.  Reklamlarda bütçeniz tükendiğinde satışlarınız da durur, fakat seo çalışması ile belirli bir konuma gelen sitelerde satışlar, sıranızı kaybetmediğiniz sürece devam eder. 

2. Bilinirlik  veya Marka Algısı Oluşturmak: Eğer ilgili anahtar kelimelerden satış amacınız yoksa, bir marka oluşturmak, veya var olan markanızın prestijini arttırmak-korumak için seo çalışması yapılır. 


Seo hakkında daha detaylı bilgileri kurucumuz ve aynı zaman seo uzmanı olan Kadir Bakmaz'ın blog sitesinde  kadirbakmaz.com’da bulabilirsiniz.